а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забан

мн. забани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30436
Дел од некогашната селска машка или женска горна облека од сукно, со ракави или без нив.
Употреба: Архаизам
Примери:
На рамото ги префрли забанот и торбата и тргна нагоре.
Пазарџиите беа облечени во забани и антерии.
Изведенки
забанче ср.
мн. забанчиња
дем.