а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забало

забалото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 36462
Горен и долен дел од вилицата каде што се распоредени забите.
Англиски: denture
Употреба: Анатомија
Примери:
Муцката е цврста со силно развиено и целосно ножичасто забало во кое има моќни, големи секачи.