а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заарни

(се) заарнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46139
1. Се зближи со некого, се спријатели.
Англиски: befriend Албански: shoqërues
Употреба: Разговорно
Примери:
Тие беа скарани, ама сега се заарнија.
2. Ми (ти, му...) заарни.
Англиски: feel good Албански: ndjehet mirë
Употреба: Разговорно
3. (се заарни) Стане некому нешто зрно, пријатно.
Англиски: enjoy Албански: shijoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Нему му се заарни животот на село.
Манџата ми се заарни, та сета сум ја исркал.
Изведенки
заарнува несв.
(се) заарнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК