а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жур

мн. журови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30545
1. глужд
Англиски: ankle Албански: zbavitje
Употреба: Анатомија
2. оток, плускавец
Англиски: swelling, knot Албански: ishull
Употреба: Медицина
Примери:
Реумата предизвикува журови на прстите
3. Попладневна или вечерна приватна седенка и забава.
Англиски: party Француски: jour Албански: festë
Примери:
Идната сабота другарите ме поканија на жур.