а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

журнал

мн. журнали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17688
1. Дневен весник или периодично списание.
Англиски: journal Албански: zhurnal, gazetë, revistë
Примери:
Тој објавуваше разни новости во секојдневните журнали.
2. Краток информативен филм за современите светски случувања.
Албански: zhurnal
Примери:
Пред филмот, го проследивме журналот за најновите настани кај нас и во светот.