а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

журка

мн. журки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12353
1. жур
Англиски: party Албански: parti
Употреба: Разговорно
2. Птица што е слична на патка, живее покрај реки, езера и мочуришта.
Латински: fulica atra Англиски: coot Албански: lloj shpendi
Употреба: Биологија
3. коприва
Англиски: nettle Албански: hithër
Употреба: Ботаника