а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жури

журат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Надразнува, предизвикува црвенило на кожата (за коприва).
Англиски: burn Албански: ndez
Примери:
Војниците го жураа со копривата беспомошното животно и се кикотеа.
2. (се жури) Се надразнува, предизвикувајќи си црвенило на кожата.
Англиски: irritate Албански: iriton, ndez, skuq
Примери:
Детето се журеше поминувајќи низ копривите.
Изведенки
журење ср.
глаг. им.