а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жупа

мн. жупи
Вид збор: Именка, женски род
1. Административна единица кај јужнословенските народи.
Албански: administratë
Употреба: Историја
2. Најмала административна единица на католичката црква.
Англиски: diocese Албански: administratë e vogël
Употреба: Црковен термин
3. Предел со блага клима, засолнет од ладни ветрови или посилно изложен на сонце, погоден за населување и за земјоделство.
Албански: terren
Примери:
Присој или жупа е место спроти сонце што има блага клима.
Изведенки
жупски прид.
жупскиот