а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жупан

мн. жупани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28780
Административен управител на жупа.
Примери:
Жупанот претседава со извршната власт на жупанијата и е претставник на таа жупанија во нејзините надворешни работи.
Изведенки
жупански прид.
жупанскиот
Што се однесува на жупан.
Пример: Сака да го тргне, па да дојде тој на жупанскиот престол.