а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жупанија

мн. жупании
Вид збор: Именка, женски род
Облик на управа на чело со жупан; седиште на таквата управа и областа што ја опфаќа.
Примери:
Секоја жупанија има свое собрание кое се состои од пратеници избрани од народот по партија, и служат по четири години.