а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жули

жулат
Вид збор: Глагол, несвршен
Предизвикува телесна болка со притисок, триење, стегање и сл.
Англиски: chafe
Употреба: Медицина
Примери:
Ременот на десната нога ме жулеше до плачење.
Изведенки
жулење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи