а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жужел

мн. жужели
Вид збор: Именка, машки род
Вид бумбар, тврдокрилец.
Латински: Carabus Англиски: carabus
Употреба: Зоологија
Изведенки
жужле ср.
мн. жужлиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи