а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жудлив

жудливиот
Вид збор: Придавка
Што има горчливо-киселкав вкус што ја собира устата.
Англиски: sour-bitter Албански: i tharbtë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Испив голтка вино од жудливо грозје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи