а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жугне

жугнат; жугни, жугнете; жугнав, жугнаа; жугнал; жугнат; (ќе) жугнев, (ќе) жугнеа; (ќе) жугнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13230
1. Живне, потера посилно во својот развој.
Англиски: liven up Албански: gjallëroj
Примери:
Пченицата жугна.
На дрвото жугнале две фиданки.
2. порасне, зајакне
Англиски: strengthen Албански: forcoj
Примери:
Жугна детето.
3. Закрепне по прележана болест.
Англиски: recover Албански: forcoj, rimarr
4. шепне
Англиски: whisper Албански: pëshpërit
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. жугнува несв.
жугнуваат
2. жугнување ср.
глаг. им.