а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жуга

жугаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Тера посилно во својот развој.
Англиски: liven up
Примери:
Зародиш на смев почна да жуга во мене.
Изведенки
жугање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи