а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жуборлив

жуборливиот
Вид збор: Придавка
Што жубори, што создава жубор.
Англиски: noisy, rustling
Примери:
Од сите страни навеваше жуборлива музика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи