а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жуборка

жуборкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Жубори по малку, во помала мера.
Англиски: murmur
Употреба: Деминутив
Примери:
Чешмичкава жуборка тивко, заглушено и еднолично.
Изведенки
жуборкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи