а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жубори

жуборат
Вид збор: Глагол, несвршен
Произведува жубор (за вода и други течности; за човечки гласови, за птици).
Англиски: murmur
Примери:
Пролетните води жубореа.
Изведенки
жуборење ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи