а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жуберка

жуберкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Жубори по малку, во помала мера.
Англиски: rush, rustle Албански: ngutem
Примери:
Од лево одеше испресечен дол и по него жуберкаше бистро поточе.
2. преџвакува, прежива
Англиски: ruminate Албански: përtyp
Употреба: Зоологија
Примери:
Кравата цело попладне жуберкаше.
3. Работи полека, бавно.
Англиски: saunter Албански: punon ngadalë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој не се брзаше во ништо, жуберкаше низ дворот.
Изведенки
жуберкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи