а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жртвен

жртвениот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на жртва; што е определен за жртва.
Англиски: sacrificial
Примери:
жртвен обред
Изрази
Жртвено јагне - тој што е ставен во положба да трпи последици поради или заради други.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи