а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жртвеник

мн. жртвеници
Вид збор: Именка, машки род
1. Во многубожечките религии, место (обично издигнато) за принесување жртви на божеството.
Англиски: altar Албански: altar
Употреба: Религија
2. Во христијанската црква, место во олтарот на коешто се врши проскомидија.
Англиски: offertory Албански: vend ku mbledhen para gjatë shërbesës
Употреба: Црковен термин
Примери:
Меѓу двата олтара се наоѓа жртвеникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи