а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жолт

жолтиот
Вид збор: Придавка
Што има боја на лимон, на жолчка, на злато.
Англиски: yellow
Примери:
жолта дуња, жолто цвеќе, жолта светлина
Изрази
Жолт печат - печат со сензационална, безвредна содржина.
Жолта раса - монголоидна раса.
Изведенки
жолтичок м.
жолтички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи