а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жолтне

жолтнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане жолт, пожолти.
Англиски: yellow Албански: zverdh
Примери:
Некои места од ливадата жолтнале.
2. (се жолтне) Се покаже со жолтата боја.
Албански: zverdh
Примери:
Урнатините на старата црква се жолтнаа.
Изведенки
1. жолтнува несв.
(се) жолтнуваат
2. жолтнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи