а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жолтило

мн. жолтила
Вид збор: Именка, среден род
1. Жолта боја, обоеност, жолта нијанса.
Албански: verdhë
Примери:
жолтило на лицето
2. Жолта боја за боење.
Албански: verdhë
Примери:
Го стави преденото во жолтилото.
3. Тоа што при повраќање има жолта боја и горчлив вкус, желудочен сок.
Англиски: bile Албански: biliare
Употреба: Медицина
Примери:
Поврати само жолтило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи