а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жолтеникав

жолтеникавиот
Вид збор: Придавка
Што преминува во жолт, што има нијанса на жолт.
Англиски: yellowish
Примери:
жолтеникава хартија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи