а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жолтее

жолтеат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Станува постепено жолт, добива жолта боја.
Англиски: yellow Албански: zverdhet
Примери:
Лисјето жолтеат.
Тоа платно од сонцето брзо жолтее.
2. Станува блед, ја губи свежата боја.
Албански: zbetë
Примери:
Неговата кожа жолтееше.
3. (се жолтее) Се истакнува со жолтата боја.
Англиски: yellow Албански: zverdhet
Примери:
Нарцисите се жолтееја во тревата.
Изведенки
жолтеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи