а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жолна

мн. жолни
Вид збор: Именка, женски род
Птица сродна со клукајдрвецот, која гради гнездо во шуплините на дрвото и се храни со инсекти.
Латински: Picus martius Англиски: Black Woodpecker
Употреба: Зоологија
Примери:
Жолни се збираа на гранките.
Изведенки
жолниче ср.
мн. жолничиња
(дем.) Младо од жолна.
Пример: На малите и голи жолничиња им никна мов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи