а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жовијален

жовијалниот
Вид збор: Придавка
Што има ведар дух, што е весел.
Англиски: jovial
Примери:
Звуците на музиката како да оживуваа преку неговата жовијална личност.
Изведенки
жовијалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи