а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жнее

жнеат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Реже житни стебла, собира, сече жито со срп или со земјоделска машина.
Англиски: harvest Албански: korr
Употреба: Земјоделство
Примери:
Жетварките жнееја јачмен.
2. Собира, добива плод, резултат од работа.
Англиски: collect Албански: vjel, mbledh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Жнее успеси.
Таа ќе жнее само аплаузи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи