а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жнеач

мн. жнеачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29804
1. Лице што жнее.
Англиски: harvester
Употреба: Земјоделство
2. Машина за жнеење.
Англиски: harvester
Употреба: Земјоделство
Изведенки
жнеачка ж.
мн. жнеачки