а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жмерка

жмеркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Ги затвора и отвора очите брзо.
Англиски: blink
2. Ги држи очите полузатворени.
Англиски: squint
Изведенки
жмирка несв.
жмиркаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи