а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жлездест

жлездестиот
Вид збор: Придавка
Што има облик на жлезда, што има жлезди.
Примери:
Вимето е жлездест орган, кој кај овците и козите се состои од две млечни жлезди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи