а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жлезда

мн. жлезди
Вид збор: Именка, женски род
1. Орган во телото на човекот или на животните што создава и излачува секрет.
Англиски: gland Албански: gjëndër
Употреба: Анатомија
Примери:
Лимфна жлезда.
Млечна жлезда.
2. Назив за разни заболувања кои се покажуваат со зголемување, отекување на жлездите.
Албански: gjëndra
Употреба: Разговорно
Примери:
Има жлезди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи