а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жлеб

мн. жлебови
Вид збор: Именка, машки род
1. Долга тесна вдлабнатина на некој предмет во којашто влегува испапчениот дел од друг предмет.
Англиски: groove Албански: lug
Примери:
Жлебовите на фиоката не лежеа добро.
Тркалото излезе од жлебот.
2. Голема бочва за превоз на грозје, сливи и сл.
Англиски: barrel Албански: barel, fuçi
Примери:
Жлебовите беа полни со грозје.
Изведенки
жлепче ср.
мн. жлепчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи