а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жичница

мн. жичници
Вид збор: Именка, женски род
Превозно средство со кабини или со отворени седишта што се влечат со жица.
Англиски: cable car
Употреба: Транспорт
Примери:
Жичницата од Тетово до Попова Шапка повторно е пуштена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи