а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жичен

жичниот
Вид збор: Придавка
1. Што е од жица.
Англиски: wire
Примери:
жичена ограда
2. Што оди преку жица.
Англиски: fixed line
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи