а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

житороден

житородниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36142
Што дава многу жито, што раѓа жито.
Употреба: Земјоделство
Примери:
житороден крај, житородни полиња