а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

житница

мн. житници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35040
Плодороден крај во кој успева жито.
Англиски: grainfield
Употреба: Земјоделство
Примери:
Под селото се гледаше богатата бескрајна житница.