а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

житен

житни
Вид збор: Придавка
Ранг: 12138
Што се однесува на жито, што е од жито.
Англиски: grain Албански: drithi, drithërorë
Употреба: Ботаника , Земјоделство
Примери:
житен клас, житни култури
житно поле