а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жител

мн. жители
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е постојано населено во некое населена место, во некоја земја, држава и сл.
Англиски: inhabitant Албански: banor
Примери:
Селото има околу шестотини жители.
Изведенки
жителка ж.
мн. жителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи