а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жителство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Население што живее во некое место.
Англиски: population Албански: banorë
2. Место на живеење.
Англиски: residence Албански: vendbanim
Употреба: Административен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи