а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

житар

мн. житари
Вид збор: Именка, машки род
1. Трговец со жито.
Албански: drithëshitës
Употреба: Економија
Примери:
Житарите евтино го купуваат житото, а го продаваат скапо.
2. житарец
Англиски: Corn Ground Beetle Албански: drithër
Употреба: Зоологија
3. Народен назив за месецот август.
Англиски: august Албански: korrik
Употреба: Архаизам
Изведенки
житарка ж.
мн. житарки
жена на житар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи