а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

житарство

(едн.) житарството
Вид збор: Именка, среден род
Одгледување на житни култури, производство и продажба на жито.
Англиски: grain production
Употреба: Земјоделство
Примери:
Житарството е многу слабо развиено.