а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

житарница

мн. житарници
Вид збор: Именка, женски род
Пазар на кој се продава жито.
Употреба: Економија
Примери:
Имавме отворено пекарница, но откако видовме дека нема ќар, отворивме житарница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи