а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

житарица

мн. житарици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32549
1. Зрнести плодови што служат како храна.
Англиски: cereals Албански: drithëra
Употреба: Земјоделство , Гастрономија
Примери:
Јачменот е зимска житарица.
Алкохолните пијалаци главно се состојат од вода и етил алкохол (или етанол) кој се добива со ферментација на овошје, зеленчук и житарици.
2. Растенијата од кои се добиваат зрнести плодови.
Англиски: grain Албански: drithëra
Употреба: Ботаника , Земјоделство
Примери:
Нива засеана со житарица.