а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

житарец

мн. житарци
Вид збор: Именка, машки род
Инсект тврдокрилец кој го напаѓа житото.
Латински: Zabrus tenebrioides Англиски: Corn Ground Beetle
Употреба: Зоологија
Примери:
Житарецот е еден од најопасните штетници на пченицата, јачменот и ржта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи