а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жиро

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки со значење: што се однесува на жиро, што е во врска со жиро.
Англиски: giro
Употреба: Економија
Примери:
жиро-сметка, жиро-конто, жиро-налог
FlexiMac
 менување на македонски глаголи