а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жирафа

мн. жирафи
Вид збор: Именка, женски род
Африканско животно, преживар со бледожолта боја на кожата прошарена со темни дамки и со многу долг врат.
Латински: Giraffa camelopardalis Англиски: giraffe
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи