а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жирант

мн. жиранти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што ја гарантира исплатата на меницата.
Англиски: guarantor Албански: garant
Употреба: Економија
Примери:
Јас ја потпишав меницата како прв жирант.
Изведенки
жирантски прид.
жирантскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи