а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жими

Вид збор: Извик
Извик при колнење.
Англиски: I swear Албански: me të vërtetë
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Жими мајка, се колнам дека е вистина!
жими татко, жими децата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи